top of page
 • Facebook Social Ikona
 • Instagram
 • Facebook Social Ikona
 • Instagram

Przygotowanie powierzchni i pomieszczenia do tapetowania lub montażu fototapety

POBIERZ PDF

Odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany to etap kluczowy, aby nowa tapeta wyglądała nie tylko efektownie, ale też aby w sposób trwały, przez długie lata, była ozdobą wnętrza Twojego mieszkania, biura, lokalu. 


Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową instrukcją, w której poruszyliśmy wszystkie najważniejsze kwestie związane nie tylko z prawidłowym przygotowaniem powierzchni ściany, ale też z warunkami niezbędnymi, aby w przeznaczonym do tapetowania pomieszczeniu przeprowadzić efektywny montaż z jak najlepszym rezultatem. 

Dlaczego przygotowanie ściany do montażu tapety bądź fototapety jest tak ważne ? 

Każdy, czasem nawet niewidoczny gołym okiem mankament ściany, może mieć istotny wpływ na efekt końcowy montażu tapety bądź fototapety. O ile niewłaściwe przygotowanie ściany nie ujawni się na okładzinie od razu po aplikacji, to zależnie od przyczyny może ujawnić się po kilku dniach, tygodniach czy nawet miesiącach.  Aby tego uniknąć ściana po jej przygotowaniu musi spełniać kilka warunków – być czysta, gładka, bez ubytków, pozostałości starych farb i okładzin, tłustych plam, o jednolitej kolorystyce i odpowiedniej wilgotności i chłonności. Spełnienie wszystkich tych warunków daje gwarancję najlepszego rezultatu.

Przygotowanie powierzchni – instrukcja, porady i kolejność czynności 

1.  Usunięcie ze ściany wszelkich elementów

Gwoździe, haki, wkręty, wszelkiego rodzaju zamontowane bądź służące do montażu wystające elementy powinny zostać usunięte.  Dotyczy to również kinkietów, gniazd i włączników elektrycznych, domofonów itp.

 
WAŻNE! Pamiętajmy o bezpieczeństwie - wyłączeniu napięcia i zabezpieczeniu przewodów elektrycznych taśmą izolacyjną. 

 

2. Usunięcie starych tapet
 

O ile na ścianie była dotąd zamontowana tapeta, musimy ją usunąć. Niektóre z nich (np. na podłożu flizelinowym) zazwyczaj odchodzą w całości bez większego problemu. Trudniejsze może okazać się usunięcie tapet papierowych czy winylowych. Niezbędne może okazać się namoczenie powierzchni, tak aby wilgoć wsiąkła w tapetę ułatwiając jej odklejenie. W przypadku tapety papierowej bądź na podłożu papierowym zwykle konieczne będzie zeskrobanie jej z powierzchni ściany. Przydatny do tego będzie więc  specjalny skrobak, zwykła szpachelka bądź podobne narzędzie. W przypadku tapet o powierzchni mocno odpornej na zmywanie (np. pokrytych winylem) ich usunięcie może być jeszcze większym wyzwaniem. Aby namoczyć taką tapetę konieczne może okazać się matowienie jej papierem ściernym, drucianą szczotką bądź nakłuwanie aby płyn mógł wsiąknąć pod jej powierzchnię. Przy większych powierzchniach trudnej do usunięcia tapety można zaopatrzyć się w dostępne w sprzedaży specjalne wałki z kolcami do jej nakłuwania. Dopiero po wykonaniu tych czynności namaczamy tapetę za pomocą pędzla lub szczotki, by po kilku minutach przystapić do jej zrywania. Do namoczenia starych okładzin można zastosować zwykłe mydło malarskie rozpuszczone w ciepłej wodzie (do jego innych zastosowań wrócimy jeszcze w dalszej części tekstu),  a przy trudniej usuwalnych tapetach warto użyć specjalnych środków do usuwania tapet (powszechnie dostępne w sprzedaży m.in. Wallfix, Metylan, Primacol), przeważnie w formie koncentratu do rozcieńczenia, ułatwiających przenikanie płynu przez tapetę
i odklejenie jej od podłoża.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Oczyszczenie ściany z pozostałości farby

Jeżeli ściana była tylko malowana, lub też tapeta była przyklejona na malowaną wcześniej ścianę bardzo prawdopodobne, że farba nie przylega już właściwie i nawet jeśli tego nie widać, to pod wpływem wilgoci (czy to mydła malarskiego, preparatu gruntującego, czy kleju do tapet) mogą pojawić się bąble i napuchnięcia, które po zamontowaniu tapety mogą zniszczyć cały efekt pracy.  Zerwana tapeta najczęściej pozostawi na ścianie pozostałości farby, bądź większość  farby pozostanie na ścianie a jej fragmenty odejdą z tapetą. Wszystkie fragmenty farby możliwe do łatwego zeskrobania, łuszczące się lub też nie przylegające przy krawędzi należy usunąć szpachelką. W tym przypadku również w razie konieczności ich użycia dostępne są preparaty do usuwania starych powłok malarskich (np. Rust-Oleum, Dragon, Durostrip). Przed ich zakupem należy upewnić się, czy nadają się do tego rodzaju farby, jaką mamy do usunięcia.  

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Naprawa pęknięć i ubytków

Wszelkie drobne nierówności i pęknięcia ściany, ubytki, pozostałości po gwoździach czy wkrętach, uszkodzenia powstałe wcześniej bądź podczas usuwania tapety/farby należy naprawić. Pamiętajmy, że ściana powinna być gładka, a tapeta nie jest materiałem, który ukryje niedoskonałości.  Na rynku są dostępne tapety z włókien szklanych o zróżnicowanej strukturze, których przeznaczeniem jest właśnie maskowanie drobnych wad ściany, ale nie należy oczekiwać tego od tapety dekoracyjnej.  Mniejsze ubytki i nierówności wyrównujemy masą szpachlową, a po jej wyschnięciu wygładzamy naprawioną powierzchnię drobnym papierem ściernym. Na rynku dostępne są gotowe masy szpachlowe w różnej wielkości opakowaniach, które można
z powodzeniem stosować do drobnych napraw. 

5.  Oczyszczenie ściany z plam, kurzu i brudu

Kiedy nasze ściany są już oczyszczone ze starych farb czy tapet i wyrównane powinniśmy się przyjrzeć, czy nie znajdują się na nich miejsca zatłuszczone. Tłuste plamy na powierzchni ściany mogą nie tylko utrudnić przyklejenie tapety, ale też zostać przez nią wchłonięte i ujawnić się na powierzchni. Najprostszym i zazwyczaj skutecznym sposobem będzie delikatne zmycie zabrudzonego fragmentu ściany wilgotną gąbką bądź ściereczką nasączoną detergentem, może to być choćby stworzony do walki z tłuszczem płyn do mycia naczyń.
Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu można w tym celu użyć rozpuszczalnika. Finalnie warto zmyć całą powierzchnię mydłem malarskim, dostępnym w formie gęstej pasty, którą rozpuszczamy w ciepłej wodzie. Jest ono skutecznym środkiem do usuwania nie tylko tłuszczu, ale także brudu i kurzu znajdującego się na powierzchni ściany. 

6. Ujednolicenie koloru powierzchni ściany

Po dokonaniu wszystkich koniecznych zabiegów nie każda ściana, mimo, że wyrównana i wolna od brudu, będzie wyglądać najlepiej. Dlatego mając na uwadze rodzaj i wzór tapety jaką planujemy aplikować warto rozważyć pomalowanie ściany na jasny bądź biały kolor. Szczególnie ma to znaczenie jeśli tapeta jest cienka, papierowa, czy też na flizelinie, ale dominują w niej jasne kolory. Wszelkie pozostawione na ścianie fragmenty o odmiennej barwie bądź całość w jednolitym ale ciemnym lub jaskrawym kolorze mogą być widoczne i prześwitywać przez nowo zamontowaną tapetę. Nie będzie takiej konieczności w przypadku ciemnych czy grubych tapet winylowych, ale przy większości warto ocenić ten aspekt wcześniej. Choćby przykładając tapetę do ściany przy bardzo jasnym oświetleniu.  Pamiętajmy, że taka próba nie daje stuprocentowej pewności, ponieważ tapeta namoczona klejem może stać się bardziej transparentna.

7. Gruntowanie powierzchni ściany

Ostatnim etapem przed przystąpieniem do montażu tapety bądź fototapety jest gruntowanie ściany mające na celu wzmocnienie podłoża, zwiększenie przyczepności dzięki związaniu pyłu i luźnych cząstek struktury oraz (co bardzo istotne) zapewnienie odpowiednio niskiej chłonności (co zapobiegnie nadmiernemu wchłonięciu kleju mocującego tapetę). Gruntowanie jest czynnością absolutnie niezbędną i powinno być wykonane co najmniej dwukrotnie z kilkugodzinnym odstępem. Do gruntowania używamy dużego pędzla tzw. ławkowca, wcierając możliwie mocno i obficie preparat w powierzchnię ściany. Ponieważ preparat ma za zadanie wniknąć możliwie głęboko wałek malarski do tej czynności nie będzie właściwym narzędziem. Do gruntowania używamy specjalnych preparatów dostępnych w sprzedaży, najlepiej wybrać grunt głęboko penetrujący którejś z wiodących firm. Do montażu tapety można przystąpić po upewnieniu się, że powierzchnia ściany nie chłonie wilgoci, i nie wcześniej, niż po czasie schnięcia preparatu zgodnie z danymi podanymi przez producenta na opakowaniu.  Test chłonności możemy wykonać w prostu sposób, przykładając mokrą gąbkę do powierzchni ściany. Absorpcja cieczy będzie widoczna jeśli nadmierna chłonność zmieni barwę powierzchni. Nie pozostaje wtedy nic innego jak wykonać gruntowanie ponownie.

Przygotowanie ścian w nowo wybudowanych budynkach  

 

Większość powyższych czynności dotyczy ścian w dawno powstałych pomieszczeniach, mniej lub bardziej zniszczonych eksploatacją, dotychczasowymi okładzinami czy zamocowanymi na nich elementami .
W przypadku ścian w nowo wybudowanych obiektach efekt finalny musimy osiągnąć ten sam, jednak prowadzi do niego zazwyczaj krótsza droga. Jeżeli zdarzą się, choć jest to mniej prawdopodobne, drobne uszkodzenia czy nierówności powierzchni także musimy je naprawić, podobnie jak konieczne będzie zaszpachlowanie i wyrównanie łączeń w ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych.

Kolejną niezbędną czynnością jest także gruntowanie. Świeżo powstałe ściany, tynki, gładzie zazwyczaj są bardziej chłonne i mogą być jeszcze bardziej wymagające jeśli chodzi o gruntowanie, tak więc podobnie jak w pkt. 7 czynność powtarzamy aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Pamiętajmy, że kluczowym jest, aby upłynęła wystarczająca ilość czasu konieczna, aby tynki mogły wyschnąć (ok. 4-5 tygodni).

Test wilgotności przeprowadzamy przyklejając taśmą klejącą do ściany wszystkie krawędzie kawałka folii np. w formacie A4 lub większym. Po zdjęciu go po kilku godzinach na folii nie powinniśmy stwierdzić wilgoci. Jeśli jednak jest oznacza to, że ściany są nadal zbyt wilgotne i do dalszych prac możemy przystąpić dopiero po ich wyschnięciu. Należy w tym celu ogrzewać lub wietrzyć pomieszczenie aż do skutku.

 

Przygotowanie pomieszczenia przed przystąpieniem do montażu 

Montaż tapety bądź fototapety to ostatni etap prac w przypadku bardziej kompleksowego remontu bądź wykończenia nowego pomieszczenia.  Oznacza to, że wszelkie prace remontowe i wykończeniowe w pomieszczeniu powinny być zakończone, a pomieszczenie powinno być czyste i posprzątane, z zapewnieniem swobodnego dostępu do tapetowanych ścian.  


Szczególnie ważne jest, aby zakończone zostały prace w miejscach bezpośrednio sąsiadujących z przeznaczoną do tapetowania powierzchnią bądź znajdujące się na ścianie przeznaczonej do oklejenia, a pobliskie czy przylegające elementy stolarki okiennej, drzwiowej, parapety itp. były finalnie oczyszczone z pozostałości materiałów i preparatów budowlanych.


Prace, które muszą zostać zakończone przed przystąpieniem do montażu tapet to przede wszystkim: 

 • malowanie ścian przyległych oraz sufitu, co wykluczy ryzyko pobrudzenia farbą okleiny. Jeżeli kolor sufitu bądź przyległych ścian jest odmienny od koloru powierzchni, która ma zostać oklejona tapetą należy unikać użycia go pod powierzchnią tapety. W przypadku jasnych tapet i tych z cieńszego materiału możliwe jest przebijanie koloru.
  Z tego właśnie powodu cała powierzchnia pod tapetą powinna mieć jednolitą barwę.  

 • montaż listew przypodłogowych i ościeżnic drzwiowych oraz ich ewentualna obróbka

 • montaż wszelkiego rodzaju trwałych dekoracji, sztukaterii naściennych

 • montaż gniazd elektrycznych i włączników w puszkach/listwach (bez opraw zewnętrznych)
   

W pobliżu miejsca montażu powinna się znajdować dobrze oświetlona i czysta przestrzeń umożliwiająca rozłożenie
i przymierzenie elementów (brytów) fototapety bądź porównanie rolek tapety celem sprawdzenia przez montażystów pasowania wzoru, wykrycia ewentualnych wad wydruku czy innych wad technicznych. 


WAŻNE!  Większość producentów tapet i fototapet przyjmuje ewentualne reklamacje wad produktu wyłącznie przed dokonaniem jego montażu. Dlatego sprawdzenie zamówionych tapet przed ich aplikacją na ścianę jest bardzo istotne.


Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci sprawnie i bez większych kłopotów przygotować ściany do montażu tapet. 
 

płyn do usuwania tapet
tapetowanie środki
tapetowanie narzędzia
gruntowanie pod tapetę środki
nakłuwacz do tapet
bottom of page